香港學界體育聯會 - 港島及九龍地域中學校際游泳錦標賽
二零零五年十一月十五日  

隊於香港學界體育聯會-港島及九龍地域中學校際游泳錦標賽獲得優異的成績,勇奪男子組全場總亞軍及女子組全場總冠軍,
明年將升上第二組別作賽
。得獎名單如下:


參賽組別
參賽同學
班別
參賽項目(個人)
名次
參賽項目(團體)
名次
團體名次
男子丙組
陳柏言
2B
五十米蝶泳
冠軍
四乘五十米四式接力
冠軍
男子丙組總冠軍 男子團體總亞軍
張文滔
1D
二百米混合泳
冠軍
五十米背泳
冠軍
潘俊邦
2C
五十米捷泳
亞軍
五十米胸泳
季軍
郭俊德
2E
-
-
林柏烈
1C
-
-
四乘五十米自由式接力
季軍
馬英傑
1D
-
-
王承朗
2E
-
-
周翊富
1C
-
-
男子乙組
王承達
3D
-
-
四乘五十米自由式接力
殿軍
男子團體總亞軍
許嘉倫
3B
-
-
葉文傑
3C
-
-
譚學勤
3D
-
-
蕭旨延
3A
-
-

參賽組別
參賽同學
班別
參賽項目(個人)
名次
參賽項目(團體)
名次
團體名次
女子甲組
陳韻文
6C
五十米蝶泳
殿軍
四乘五十米自由式接力
亞軍
女子甲組總季軍 女子組團體總冠軍
葉家希
4C1
五十米背泳
殿軍
陳珈莉
5S1
-
-
馮雅如
6C
-
-
馮卓如
7C
-
-

參賽組別
參賽同學
班別
參賽項目(個人)
名次
參賽項目(團體)
名次
團體名次
女子乙組
馮穎珈
3B
一百米胸泳
冠軍
四乘五十米四式接力
亞軍
女子乙組總亞軍 女子組團體總冠軍
五十米胸泳
亞軍
丁雪珩
3D
五十米捷泳
殿軍
王詩欣
3A
五十米背泳
季軍
一百米捷泳
殿軍
馮博恩
3B
-
-
周樂雯
3C
五十米胸泳
季軍
馮婉雯
3D
-
-

參賽組別
參賽同學
班別
參賽項目(個人)
名次
團體名次
女子丙組
鍾嘉琪
2C
五十米捷泳
亞軍
女子組團體總冠軍
蔡嘉桐
1A
-
-
陳靖瑤
1C
-
-
林泳瑤
1D
-
-
鄧情
2A
-
-
陳燕怡
2B
-
-
李嘉敏
2D
-
-
葉卓伶
2E
-
-


  HKSSF Inter-School Swimming Championship
November 15, 2005  

Swimming Team obtained excellent results in HKSSF Inter-School Swimming Champion, the Boys Group got the Overall 1st runner-up while the Girls Group got the Overall Champion among all schools, so girls group are promoted to Division Two next year! Swimming team members, we are proud of you!

The winners are as follows:

Grade
Athletes
Class
Individual Event
Position
Group Event
Position
Overall Position
Boys C
Chan Pak Yin
2B
50m Butterfly
Champion
4x50m Medley Relay
Champion
Boys C Grade Overall Champion Boys Group Overall 1st runner-up
Cheung Man To
1D
200m Medley Swimming
Champion
50m Backstroke
Champion
Poon Chun Pong
2C
50m Freestyle
2nd
50m Breaststroke
3rd
Kwok Chun Tak
2E
-
-
Lam Pak Lit
1C
-
-
4x50m Free Style Relay
3rd
Ma Ying Kit
1D
-
-
Wong Shing Long
2E
-
-
Chow Yik Fu
1C
-
-
Boys B
Siu Tsz Yin
3A
-
-
4x50m Free Style Relay
4th
Boys Group Overall 1st runner-up
Hui Ka Lun
3B
-
-
Yip Man Kit
3C
-
-
Tam Hok Kan
3D
-
-
Wong Shing Tat
3D
-
-

Grade
Athletes
Class
Individual Event
Position
Group Event
Position
Overall Position
Girls A
Tan Wan Man
6C
50m Butterfly
4th
4x50m Free Style Relay
2nd
Girls A Grade Overall 2nd runner-up Girls Group Overall Champion
Yip Ga Hay
4C1
50m Backstroke
4th
Chan Ka Lei
5S1
-
-
Fung Nga Yu
6C
-
-
Fung Cheuk Yu
7C
-
-

Grade
Athletes
Class
Individual Event
Position
Group Event
Position
Overall Position
Girls B
Fung Wing Ka
3B
100m Breaststroke
Champion
4x50m Medley Relay
2nd
Girls B Grade Overall 1st runner-up Girls Group Overall Champion
50m Breaststroke
2nd
Ting Suet Hang
3D
50m Freestyle
4th
Wong See Yan
3A
50m Backstroke
3rd
100m Freestyle
4th
Fung Pok Yan
3B
-
-
Chow Lok Man
3C
50m Breaststroke
3rd
Fung Yuen Man
3D
-
-

Grade
Athletes
Class
Individual Event
Position
Overall Position
Girls C
Chung Ka Kei
2C
50m Freestyle
2nd
Girls Group Overall Champion
Choi Ka Tung
1A
-
-
Chan Ching Yin
1C
-
-
Lam Wing Yiu
1D
-
-
Tang Chen
2A
-
-
Chan Yin Yee
2B
-
-
Lee Ka Man
2D
-
-
Yip Cheuk Ling
2E
-
-




- 完 End -